Serrapeptáza je enzým izolovaný z baktérií nájdených v priadkach morušových.

Sponzorovaný obsah

V Japonsku a Európe sa už roky používa na zmiernenie zápalu a bolesti v dôsledku chirurgického zákroku, traumy a iných zápalových stavov.

Dnes je serrapeptáza široko dostupná ako doplnok výživy a má mnoho predpokladaných zdravotných výhod.

V tomto článku sú zhrnuté výhody, dávkovanie a potenciálne nebezpečenstvá a vedľajšie účinky serrapeptázy.

Čo je serrapeptáza?

Serrapeptáza – tiež známa ako serratiopeptidáza – je proteolytický enzým, čo znamená, že rozdeľuje proteíny na menšie zložky nazývané aminokyseliny.

Produkuje baktérie v tráviacom trakte priadky morušovej a umožňuje vznikajúcemu molu stráviť a rozpustiť jeho kokón.

Použitie proteolytických enzýmov, ako je trypsín, chymotrypsín a bromelaín, sa začalo uplatňovať v USA v 50. rokoch 20. storočia, keď sa zistilo, že majú protizápalové účinky.

Rovnaké pozorovanie sa uskutočnilo so serrapeptázou v Japonsku na konci 60. rokov, keď vedci spočiatku izolovali enzým z priadky morušovej (1 Dôveryhodný zdroj).

V skutočnosti vedci v Európe a Japonsku navrhli, že serrapeptáza je najúčinnejším proteolytickým enzýmom na zníženie zápalu (2Trusted Source).

Odvtedy našlo niekoľko možných použití a sľubné prínosy pre zdravie.

PREHĽAD
Serrapeptáza je enzým, ktorý pochádza z priadky morušovej. Spolu so svojimi protizápalovými vlastnosťami môže ponúknuť množstvo ďalších zdravotných výhod.
Môže znížiť zápal
Serrapeptáza sa najčastejšie používa na zmiernenie zápalu – reakcia vášho tela na zranenie.

V stomatológii sa tento enzým používa na menšie chirurgické zákroky – napríklad na odstránenie zubov – na zmiernenie bolesti, lockjaw (kŕče svalu čeľustí) a opuch tváre (3Trusted Source).

Predpokladá sa, že serrapeptáza znižuje zápalové bunky v postihnutom mieste.

Cieľom jedného prehľadu piatich štúdií bolo zistiť a potvrdiť protizápalové účinky serrapeptázy v porovnaní s inými liekmi po chirurgickom odstránení zubov múdrosti (4-dôveryhodný zdroj).

Vedci dospeli k záveru, že serrapeptáza je pri zdokonaľovaní lockjaw účinnejšia ako ibuprofén a kortikosteroidy, silné lieky, ktoré tlmia zápal.

A čo viac, aj keď sa zistilo, že kortikosteroidy v deň po operácii prekonávajú serrapeptázu pri znižovaní opuchu tváre, rozdiely medzi nimi neskôr boli zanedbateľné.

Napriek tomu z dôvodu chýbajúcich vhodných štúdií nebolo možné vykonať analýzu bolesti.

V tej istej štúdii vedci tiež dospeli k záveru, že serrapeptáza má lepší bezpečnostný profil ako iné lieky používané v analýze, čo naznačuje, že by mohla slúžiť ako alternatíva v prípadoch neznášanlivosti alebo nepriaznivých vedľajších účinkov na iné lieky.

PREHĽAD
Ukázalo sa, že serrapeptáza zmierňuje niektoré zo symptómov spojených so zápalom po odstránení zubov múdrosti.

Môže potlačiť bolesť

Ukázalo sa, že serrapeptáza zmierňuje bolesť – častý príznak zápalu – inhibíciou zlúčenín vyvolávajúcich bolesť.

Jedna štúdia sa zamerala na účinky serrapeptázy u takmer 200 ľudí so zápalovými stavmi ucha, nosa a krku (5 Dôveryhodný zdroj).

Vedci zistili, že účastníci, ktorí doplnili serrapeptázu, mali signifikantné zníženie závažnosti bolesti a produkcie hlienu v porovnaní s tými, ktorí užívali placebo.

Podobne ďalšia štúdia zistila, že serrapeptáza významne znížila intenzitu bolesti v porovnaní s placebom u 24 ľudí po odstránení zubov múdrosti (6 Dôveryhodný zdroj).

V inej štúdii sa tiež zistilo, že zmierňuje opuchy a bolesti u ľudí po dentálnom chirurgickom zákroku – ale bola menej účinná ako kortikosteroid (dôveryhodný zdroj).

Nakoniec je potrebný ďalší výskum na potvrdenie potenciálnych účinkov serrapeptázy na zníženie bolesti a na určenie, aké ďalšie stavy môžu byť užitočné pri liečbe skôr, ako bude možné odporučiť.

PREHĽAD

Serrapeptáza môže poskytnúť úľavu od bolesti ľuďom s určitými zápalovými ušami, nosom a hrdlom. Môže byť prínosom aj pre menšie pooperačné stomatologické výkony.
Môže zabrániť infekciám
Serrapeptáza môže znížiť riziko bakteriálnych infekcií.

V takzvanom biofilme sa môžu baktérie spojiť a vytvoriť okolo nich ochrannú bariéru (8 Dôveryhodný zdroj).

Tento biofilm slúži ako štít proti antibiotikám, čo umožňuje baktériám rásť rýchlo a spôsobiť infekciu.

Serrapeptáza inhibuje tvorbu biofilmov, čím zvyšuje účinnosť antibiotík.

Výskum naznačil, že serrapeptáza zvyšuje účinnosť antibiotík pri liečbe Staphylococcus aureus (S. aureus), hlavnej príčiny infekcií spojených so zdravotnou starostlivosťou (dôveryhodný zdroj).

Štúdie na skúmavkách a na zvieratách v skutočnosti ukázali, že antibiotiká boli pri liečbe S. aureus v kombinácii so serrapeptázou účinnejšie ako samotné ošetrenie antibiotikami (9 Dôveryhodný zdroj, 10 Dôveryhodný zdroj).

Kombinácia serrapeptázy a antibiotík bola účinná aj pri liečbe infekcií, ktoré sa stali rezistentnými na účinky antibiotík. Preto je doležite čistenie čriev.

Niekoľko ďalších štúdií a prehľadov naznačilo, že serrapeptáza v kombinácii s antibiotikami môže byť dobrou stratégiou na zníženie alebo zastavenie progresie infekcie – najmä z baktérií rezistentných na antibiotiká (11 Dôveryhodný zdroj, 12 Dôveryhodný zdroj).

PREHĽAD

Serrapeptáza môže byť účinná pri znižovaní rizika infekcie ničením alebo inhibíciou tvorby bakteriálnych biofilmov. Bolo dokázané, že zvyšuje účinnosť antibiotík používaných na liečbu S. aureus v skúmavkách a pri výskume na zvieratách.